آشنایی با عکاسی

آشنایی با عکاسی
  • نویسنده : محمد مهدی تدین موغاری
  • ناشر : مینای خرد
  • سال نشر : چاپ دوم ۱۳۹۱

فهرست محتویات

  • فصل اول : ساختمان دوربین های عکاسی
  • فصل دوم : انواع لنز ها
  • فصل سوم : دوربین ها
  • فصل چهارم : ظهور فیلم و چاپ عکس
  • فصل پنجم : نور
  • فصل ششم : ترکیب بندی

مقدمه مولف

هو الخالق الباری المصور المتعال

عکاسی به عنوان هنری مبتنی بر صنعت و تکنولوژی، به شکل غیرقابل انکاری در زندگی روزمره ی ما وارد شده است.

کاربردهای مختلف و یادگیری آسان این فن و هنر ارزشمند و انطباق آن با واقعیات و خاطرات خانوادگی سبب شده که عکس به بخشی از زندگی ما تبدیل شود.

در گذشته های دور نقاشی همین جدید از دسته است و امروزه عکاسی بسیار فروش از نقاشی حوزه های متعدد هنری، فرهنگی، اجتماعی، خبری، پزشکی و صدها علم و شغل دیگر را متأثر از خویش ساخته است.

روزگاری که امیرکبیر این تدبیر را بنا نهاد که هرکسی هر علمی که می آموزد می بایست در کنار آن عکاسی را هم فرا بگیرد و در دارالفنون آموزش عکاسی در کنار تعلیم سایر دروس قرار گرفت. شاید پیش بینی چنین روزی را می کرد و امروز از گذر پیشرفت های تکنولوژیکی و پیوستگی غیرقابل انکار عکاسی به الکترونی، مخابرات و کامپیوتر این علم و هنر خلاقانه بیش از هر زمان دیگری توسعه عمومی یافته است، به طوری که اغلب تلفن های همراه مجهز به دوربین عکاسی می باشند و در سال های اخیر به کیفیت های قابل توجهی نیز ارتقاء یافته اند.

دانشمندان معتقدند با ورود بشر به هزاره سوم سرعت علم دوبرابر شده است و از سال 2002 به بعد هر 73 روز این روند طی می شود چنانچه می بینیم تحولات در صنعت عکاسی در 5 سال گذشته چندین برابر تحولات آن در حدود 170 سال گذشته است.

از این رو کتاب های آموزشی در این رشته نیز تاریخ مصرف پیدا می کنند. ممکن است کتابی که تا چند سال گذشته به عنوان کتابی مرجع و ارزشمند برای اساتید و دانشجویان عکاسی به شمار می آمد اکنون دارای اطلاعاتی کهنه و بدون کاربرد باشد.

دوربین های عکاسی دیجیتال با دوربین های عکاسی سنتی (آنالوگ) اگرچه بر پایه اصول مشترکی بنا شده است، اما نمی توان نسبت به وجوه افتراق آن دو نیز توجهی نداشت.

کتاب حاضر بر اساس سر فصل های درسی دانشگاه جامع علمی کاربردی و برای استفاده دانشجویان و اساتید محترم تألیف گردیده است.

با توجه به سیر تکامل عکاسی و ورود آن به عرصه دیجیتال بخش هایی در خصوص مکانیزم دوربین های عکاسی دیجیتال به صورت اختصار توضیح داده شده است تا اطلاعات آن به روز و کارآمد باشد و درصورت افزایش این بخش به سرفصل های آموزشی آینده بتواند مورد استفاده قرار گیرد.

در مجموع سعی شده با اشاره ای مختصر به تمام بخش های مرتبط با عکاسی خواننده با مفاهیم پایه و اصول کاربردی آشنایی مقدماتی را پیدا نماید.

در خاتمه از جناب آقای دکتر کریمیان، رئیس محترم مرکز علمی – کاربردی فرهنگ و هنر واحد 12 تهران، جناب آقای زائری، مدیریت محترم انتشارات مبنای خود، سرکار خانم دکتر عبدالهیان و استاد گرانقدرم، جناب آقای مهندس ضیاءالدین خطیر که با راهنمایی های ارزشمند خود این حقیر را رهنمون گردیدند، تشکر و سپاس گذاری می نمایم.

امیدوارم که این اثر بتواند در فرایند یادگیری و یاددهی درس آشنایی با عکاسی مفید واقع گردد.

ربنا تقبل منا انک انت السمیع البصیر

محمد مهدی تدین موغاری