نشست ˝پرسه در تارنماهای ایرانی˝ برگزار شد

نشست ˝پرسه در تارنماهای ایرانی˝ برگزار شد
انجمن مفاخر معماری ایران، یکصد و چهل و سومین گفتمان هنر و معماری را با عنوان ˝پرسه در تارنماهای ایرانی ˝ در باغ موزه قصر برگزار کرد.

همایش تارنماهای ایرانی با معرفی کتاب الکترونیکی در حوضه هنر و معماری و گروهی که این سایت را راه اندازی کرده‌اند و ارایه هدفشان از راه اندازی این سایت و چگونگی عضو شدن و استفاده از آن برگزار شد.

در ابتدای جلسه قسمتی از فیلم هر به نمایش گذاشته شد.

سپس انوشه منصوری دبیر انجمن مفاخر معماری ایران با اشاره به این فیلم و نوع ارتباط ما با دنیای مجازی و اینترنت صحبت خود را آغاز کرد.

وی گفت: کتابخانه مجازی‌ای که طراحی کرده‌ایم، دارای ۴۰۰۰ جلد کتاب‌های تخصصی معماری، شهر سازی، و هنر است که در طی زمان ۴ سال جمع آوری شده و در حال بهره برداری است که در حال حاضر حدود ۳۰۰ عضو دارد.

وی همچنین تاریخچه‌ای در مورد شبکهٔ اینترنتی ارائه دادند وهمچنین نحوهٔ استفاده آن در ایران را توضیح دادند.

فرحان مهذب بلاغی مسئول سایت‌های وابسته به انجمن مفاخر معماری ایران در ادامه جلسه ابتدا در مورد قدیمی‌ترین کتابخانه الکترونیکی جهان‌‌ همان پروژه گوتنبرگ صحبت کردند و همچنین اهداف این گروه را برای راه اندازهٔ این کتابخانه الکترونیکی اعلام کردند.

وی افزود: اولین ومهم‌ترین هدف ما این است که علاقه‌مندان و دانشجویان بتوانند بدون محدودیت از فضایی ایجاد شده استفاده کنند و در عین حال با یکدیگر صحبت کنند و نظرشان رابه اشتراک بگذارند.

وی اضافه کرد: عضویت در این سایت هزینه‌ای ندارد و فقط با فرستادن ایمیل خود می‌توان عضو شد. هر عضو با عضویت دارای ۵۰ امتیاز می‌شود که می‌تواند با آن کتاب خود را با ۱۰ امتیاز دانلود کند.

بلاغی افزود: بخش‌های دیگری مثل بخش مقالات، سالن اجتماعات وتالار گفتگو در این کتابخا موجود است.

یاشار سلطانی مدیر سایت معمار نیوز نیز از نحوه فعالیت خود صحبت کرد و گفت: ما موضوع تراکم شهری شهر تهران را اطلاع‌رسانی کردیم تا به آن رسیدگی شود. همچنین تخریب کاخی تاریخی در جردن را خبرسازی کردیم تا جلوی تخریب آن گرفته شود چون به نظر من یک رسانه باید جریان‌ساز باشد.

فرحان مهذب بلاغی - انوشه منصوری

در ادامه جلسه مهرداد بهمنی مدیر سایت معمار نت، گفت: معمار نت در سال ۱۳۹۰ راه اندازی شد و ایده و ضرورت آن، گفت‌وگو بین معماران و شهرسازان است.

وی افزود: هدف ما تمرکز روی منابع پژوهشی است تا معمار نت را تبدیل به پروژه پژوهشی کنیم و در این راستا حتی دانشجویان کشورهای دیگر و منطقه هم از این بخش استفاده کنند.

بهروز مرباغی پژوهشگر حوزه معماری و هنر در سخنرانی‌اش تاکید کرد: معمار نت برای خود یک ساختار را تعریف کرده است که وجه اندیشگی آن غالب است و همچنین اشاره کرد که ما بخش گالری و مقالات و سایت باغ ایرانی را داریم. بخصوص بخش مطالعات آشوری که مدیر مسئول آن آقای کارلین عیشو نژادیان است که مطالعات معماری مناطق آشوری نشین را مطرح می‌کند.

در پایان نیز کاوه خورابه پژوهشگر هنر و فلسفه به سخنرانی پرداخت و گفت: اگر به صورت تاریخی به معماری نگاه کنیم آن را هیچ‌گاه از هنر جدا نمی‌بینیم و ما می‌خواهیم هنرهایی را که به معماری پهلو می‌زنند مورد بررسی قرار دهیم.

به نقل از خبرگزاری هنر آنلاین

مطالب مرتبط : گزارش تصویری نشست پرسه در تارنمای ایرانی در وب سایت انجمن مفاخر معماری ایران